Wdrożenia

TARKETT POLSKA ORZECHOWO

Skaner QSCAN 60 został zainstalowany na linii do produkcji obłogów dębowych.

PROTAR MIROSŁAW SKONIECZNY

Przedsiębiorstwo usługowe PROTAR Sp. z o.o. zajmuje się przerobem drewna sosnowego. Produkowany asortyment obejmuje:

  • elementy klejone,
  • fryzę i listwy bezsęczne, 4 stronnie czyste,
  • fryzę i listwy klasy 2 – uwzględniające żywicę, sęki zrośnięte, siniznę.

W zakładzie wdrożono układ adaptacji maszyny na kredkę firmy Weinig model Elite 200 do pracy ze skanerem WOODINSPECTOR Q-SCAN 60. Kompletne wdrożenie pozwoliło na całkowitą eliminację znaczenia wad kredką fluorescencyjną.

HEKAL HENRYK LECHOWICZ

Przedsiębiorstwo usługowe Hekal zajmuje się produkcją wąskich profili sosnowych, w których dopuszczalne są małe sęki. Wady przekraczające dopuszczalną normę muszą być bezwzględnie eliminowane. Wdrożone urządzenie – skaner QSCAN w swojej funkcjonalności optymalizację przekrojów pod względem procentowych udziałów wad na czterech stronach deski. Możliwe są konfiguracje zakresu procentowego wady w zależności od strony na której się znajduje:
– 1 strona: góra / dół lub bok
– 2 strony góra i dół, góra lub dół i bok
– 3 strony góra i dół i bok, góra lub dół i 2 boki,
– 4 strony
Możliwe jest ustawienie oddzielnych wartości dla każdego z przekrojów. Duży nacisk podczas wdrożenia położono na identyfikację ubytków oraz sęków czarnych które są wypadające. Sęki czarne, ale zrośnięte, bez ubytku są dopuszczalne w produktach.

STOLARSTWO TOMASZ WRÓBEL

Stolarstwo Tomasz Wróbel maszynę QSCAN wykorzystuje na linii produkcyjnej do kantówki okiennej i drzwiowej oraz płyty klejonej. Specyfika wyrobów zakłada eliminację wszystkich wad, a w szczególności żywicy. Aby sprostać wymaganiom w urządzeniu zaimplementowano wytrenowany model sieci neuronowych. Dzięki zastosowaniu innowacyjnej techniki udało się rozwiązać główny problem klienta.
Algorytmy optymalizacji uwzględniają położenie wad i ich dopuszczalną wielkość w zależności od produktu. Elementy produkowane pod mikrowczep są optymalizowane w trzech klasach jakości: 1 klasa – bez wad, 2 klasa – żywica, sinizna, małe sęki, 3 klasa – sęki zrośnięte. Algorytmy uwzględniają ceny dla poszczególnych klas i odpowiednio wydłużają np. element żywiczny, aby maksymalnie zminimalizować ilość odpadu.

KEYLITE

Spółka Keylite RW produkuje okna dachowe. Skaner pracuje z optymalizerką CURSAL 2700. Materiał, z którego powstaje wyrób gotowy dzielony jest na kilka klas. Klient przyjął, że podczas produkcji chciałby ograniczyć ilość odpadu. Dostarczona maszyna posiada funkcję optymalizacji rozkroju materiału. Urządzenie optymalizuje skanowany materiał ze względu na rodzaj i położenie wady, długość odcinka o zadanej długości, stopnia wykorzystania materiału między wadami lub osiągnięcia maksymalnej długości elementu. Keylite to klient, u którego po raz pierwszy wdrożono także zestaw podajników Q-Feed 60.

PALLET HOUSE

PALLET HOUSE to pierwszy zagraniczny klient firmy. Firma zajmuje się produkcją Europalety w trzech zgodnych z wymaganiami europejskimi przekrojach. Skanowanie tarcicy sprowadza się do wykrywania sęków oraz oflisów. Stworzony system dodatkowo posiada funkcję sortowania desek.

EUREX

Eurex to rodzinna firma działająca na polskim rynku od 1990 roku. W szczególności zajmuje się przerobem drewna iglastego. Skaner QSCAN wykorzystuje przy produkcji elementów architektury ogrodowej, opakowań specjalnych, a także produktów z impregnacją przeciwpożarową. Specyfika produktów zakłada optymalizację drewna ze względu na położenie wady oraz jej procentowy udział w szerokości deski. Przedsiębiorstwo Eurex to klient, u którego wdrożono specjalną aktualizację programu QSCAN dotyczącą procentowego stosunku powierzchni sęka chorego do sęka zdrowego.

FAKRO

FAKRO to obecnie jeden z największych Polskich producentów okien dachowych. Trzydziestoletnie doświadczenie daje spółce pozycję wicelidera na rynku światowym. Firma zdecydowała się na zakup urządzenia Q-SCAN z przeznaczeniem dla swojej filii w miejscowości Rudnik nad Sanem. Skaner podłączony jest do optymalizerki firmy METALTECHNIKA. Głównym celem jego działania jest optymalizacja materiału gorszej klasy, z którego powstają między innymi skrzynki i schody. Oprócz wykrywania podstawowych wad: sęki zdrowe, chore, żywica, pęcherze żywiczne, klientowi zależy, aby maszyna dokonywała inspekcji pęknięć, obszarów niedostruganych oraz wycinania „klinów”. Nietypowe potrzeby firmy FAKRO są spełniane z użyciem typowych algorytmów wspieranych sztucznymi sieciami neuronowymi.

DREWDOM

DREWDOM to przedsiębiorstwo powstałe w 1999 roku. Firma zajmuje się produkcją nowoczesnych i klasycznych mebli wykonywanych z drewna olchowego.  Firma WOODINSPECTOR dostarczyła do firmy DREWDOM skaner tarcicy QSCAN. Jest to pierwszy klient naszej firmy, którego produkcja opiera się o inny gatunek drewna, niż sosna. Skaner QSAN został zintegrowany z optymalizerką firmy CURSAL, model 2700. Wdrożenie opierało się o realizację trzech założeń:

  1. Precyzyjne wykrywanie sęków zdrowych, obszarów niedostruganych, pęknięć.
  2. Precyzyjne wykrywanie wad kolorystycznych – twardzieli.
  3. Częste bazowanie skanera QSCAN zgodnie z materiałem wychodzącym ze strugarki.

Wdrożeniu bardzo pomogło podejście nabywcy, który w jak najdokładniejszy sposób starał się opowiedzieć o swoich potrzebach i wymaganiach produkcyjnych. Zaangażowanie klienta sprawiło, że wszyscy pracownicy mogli dokładnie zapoznać się z właściwościami drewna olchowego.

IZOTONIA

IZOTONIA to drugie przedsiębiorstwo, gdzie skaner QSCAN optymalizuje materiał niestrugany. Przedsiębiorstwo na co dzień wytwarza drewniane stelaże, listwy boczne i środkowe do łóżek oraz inne elementy meblowe. Specyfika wdrożenia maszyny skupiła się na precyzyjnym wyznaczaniu sęków zdrowych tzw. „skrzydlaków”. Ponadto opracowano metodę odpowiadającą za odróżnianie obszarów niedostruganych z sękami chorymi. IZOTONIA  to kolejne miejsce gdzie skaner tarcicy został zintegrowany z optymalizerką firmy Metal-Technika.

 

 

TARSKOL

TARSKOL to zakład produkujący kantówkę okienną. Skaner WOODINSPECTOR QSCAN 60 został wdrożony w ciągu technologicznym z optymalizerką MetalTechniki i przenośnikami firmy ZM Jabłoński. Skaner wykrywa wady na materiale struganym i optymalizuje rozkrój.

 

GAMBEX

Gambex to zakład produkujacy Europalety. Skaner QSCAN został zainstalowany w linii Stravis do przecierania kłody. Skaner sortuje deskę paletową główne ze względu na wymiary i oflisy.

Andrzej i Mariusz KASPERSCY

Tartak braci Mariusza i Andrzeja Kasperskich zajmuje się pozyskiwaniem i przetarciem drewna. Zakład opiera się o traka ramowego PRIMULTINI i głównym jego produktem jest Tarcica NO. Należy zwrócić uwagę na bardzo skomplikowany proces sortowania. Równolegle „otwartych” jest nawet 30 paczek jednocześnie. Konieczne było opracowanie dla klienta dedykowanego okna, gdzie widocznych jest jednocześnie nawet 30 pakietów i operator może sprawnie przechodzić między nimi, aby dodać po 1 szt deski.

Zainstalowany sprzęt:
– 1 stanowisko stacjonarne do wprowadzania danych z dużym ekranem dotykowym.

DREWMET LESZNO

Tartak DrewMet Leszno ma szeroki zakres produkcji. Oferuje tarcicę liściastą NO, deskę obrzynaną oraz drewno konstrukcyjne. System WOODBASE został zainstalowany do ewidencji tarcicy NO oraz deski obrzynanej ale o różnych rozmiarach.
W tartaku DREWMET Leszno oznaczana jest każda sztuka deski, aby umożliwić szybki proces załadunku i kompletowania zamówienia ze względu na konkretną potrzebę klienta.

Zainstalowano:
– 3 stanowiska stacjonarne,
– 1 kolektor danych,
– 4 kamery do archiwizacji zdjęć,
– 1 tablet przemysłowy.

Zakład produkcyjny w Kołaczy

Zakład produkcyjny w Kołaczy wykorzystuje system WOODBASE do prowadzenia stanów magazynowych tarcicy NO. Do systemu wprowadzają dwa zespoły sortujące. Sortowanie odbywa się jednocześnie na 6 klas, z uwzględnieniem redukcji długości ze względu na wady tarcicy.

Zainstalowany sprzęt:
– 2 stanowiska stacjonarne,
– 6 kamer do archiwizacji zdjęciowej materiału.

Tartak PLANSON

Tartak PLANSON Barbara i Grzegorz Hołówka, zajmuje się przerobem drewna dębowego. Produktem jest głównie deska oraz fryza. Na hali z optymalizerką zainstalowano stanowisko wprowadzania danych do którego operatorzy wprowadzają całe paczki tarcicy obrzynanej.
W przypadku tego wdrożenia duży nacisk położono na obsługę cenników ze względu na klienta, rodzaj materiału, klasę, rozmiar. Aktualnie jeśli wszystkie pozycje w cenniku są uzupełnione, system automatycznie wybiera cenę dla sprzedawanego pakietu.

Zainstalowane:
– 1 stacjonarne stanowisko wprowadzania danych,
– tablet do realizacji załadunków.

Polkres Edwood

Firma Polkres Edwood zajmuje się produkcja płyty klejonej różnych gatunków. Firma skupia swoje działanie na pozyskiwaniu mokrych elementów ostrokrawężnych – fryzy, graniaków. We własnym zakresie je suszy i wydaje do zakładu klejenia. System WOODBASE usprawnił proces gospodarki magazynowej na etapie przyjęcia materiału, suszenia i wydania do następnego zakładu.

Zainstalowano:
– 2 stanowiska stacjonarne,
– 3 drukarki etykiet,
– 1 tablet,
– 2 kolektory danych.

Tartak Beata i Jarosław SZYMAŃSCY

Tartak Państwa Beaty i Jarosława Szymańskich zajmuje się przetarciem drewna sosnowego i pozyskiwaniem drewna. Kłody są przecierane na 3 trakach ramowych, w trybie dwuzmianowym. Sortowanie odbywa się na 2 klasy. Tarcica sprzedawana jest jedynie w formie NO w stanie mokrym. Duży nacisk we wdrożeniu położono na szybkość wprowadzania danych, przez niewykwalifikowanych operatorów. Po 1 dniu szkolenia i ćwiczeń, wszyscy byli w stanie pracować z maksymalną wydajnością i szybko stwierdzili że wolą wpisywać dane do systemu, niż „biegać” z kartkami i długopisem.

Zainstalowane:
– 3 stanowiska stacjonarne do wprowadzania danych.

Europarquet to rodzinne przedsiębiorstwo produkujące drewniane wyroby wykończeniowe. Maszynę MSCAN firma wykorzystuje na linii produkcyjnej dębowej mozaiki parkietowej. Specyfikacja produkcji zakłada dzielenie lamelek na trzy klasy. MSCAN z wykorzystaniem algorytmów wspieranych sztucznymi sieciami neuronowymi wykrywa zadane defekty m.in. sęki chore, sęki zdrowe, robaki, zabrudzenia, wady kolorystyczne, a następie przypisuje lamelkę konkretnej klasie. Prędkość skanowania to 0,5 m/s.

System kontroli jakości strugania profilu wykrywa powierzchnie niedostrugane i dokonuje pomiaru głębokości nieobrobionej powierzchni. System wykorzystuje metody cyfrowej analizy obrazu. W zależności od szerokości badanej powierzchni i rodzaju materiału, system wykrywa obszary niedostrugane już od 50 mm długości 20 mm szerokości. W przypadku pomiaru głębokości obszaru niedostruganego skuteczne wykrywanie ubytków zaczyna się od 0,3 mm głębokości.

System może być wykorzystywany jako narzędzie kontroli jakości bezpośrednio za strugarką lub rotolesem. Prędkość skanowania materiału może wynosić do 120 m/min.

ProfiMeter udostępnia również optymalizację procesu strugania na układzie kilku rotolesów o różnej grubości pracy. Celem optymalizacji jest uzyskanie wystruganej deski przy możliwie najmniejszej wartości ubytku materiału.

Tarkett

W firmie tarkett zainstalowano system do wykrywania pęknięć na końcach lameli dębowych. W procesie produkcyjnym wymagane jest określenie z której strony lameli jest większe pęknięcie. Lamela jest odpowiednio manipulowana na obrównanie końców.

Language »